Dobromierz
Mało kto wie jak ciekawy był to obiekt w czasach świetności. Od jednej z bram (północnej) widać pięknie wykonane figurki dzieci. Na terenie można również znaleść nagrobek dziecka oraz kiedyś za pałacem od strony parku (zachodniej) znajdowało się 12 figurek dzieci, z których każda trzymała inny przedmiot symbolizujący dany miesiąc tj. Wrzesień wrzos, styczeń sanki, listopad gałązkę bez lisci
itp. dodatkowo były otoczone kwiatami w różnych barwach które na wiosnę kwitły w jednakowym czasie co tworzyło niesamowity efekt. Zamiłowanie do dzieci przez Ferdinanda jest bardzo mocno widoczne, jednak niestety był bezdzietny.
Pałac w Dobromierzu wzniesiony w 1727 roku przez Cristopha Ferdinanda z Niemczy. Do dzisiaj pałac stoi w dobrym stanie, obecnie należy do agencji
rolnej która wyremontowała dach pod kątem sprzedaży. Dookoła znajdują się zachowane budynki gospodarcze, stajnie oraz pozostałości po PGR z czasów powojennych.

Dodatkowo wieża widokowa na wzgórzu nad Dobromierzem...











Komentarze
Prześlij komentarz